19 жовтня 2018 р.

Схід і Захід знову разом: до Дня єдності Німеччини


You are leaving the american sector
Вы выезжаете из американского сектора
Vous sortez du secteur americain
Sie verlassen den amerikanischen Sektor
US ARMY
           
Дорожній знак на КПП Checkpoint Charlie (1961-1989)

         Checkpoint Charlie належить до кола моїх найулюбленіших куточків німецької столиці. У 1961-1989 рр. тут діяв прикордонний перехід між Східним та Західним Берліном (радянським та американським секторами), а від 1962 р. на знак протесту проти побудови Берлінського муру відкрито музей. Вперше потрапив сюди у червні 2001 р. з д-ром Альбрехтом, координатором нашого наукового проекту в ФРН, а упродовж наступних 2-х років відвідав це унікальне місце ще близько 5-ти разів.

         Після ІІ світової війни територія Німеччини зазнала поділу між країнами-переможцями. Те ж саме трапилось з колишньою столицею ІІІ рейху. Так «постали» ФРН (Федеративна Республіка Німеччини) та НДР (Німецька Демократична Республіка), Західний та Східний Берлін. Британія, Франція та США обєднали «свої» сектори німецької столиці, тому площа Західного Берліну утричі перевищувала площу Східного.

         Наприкінці 1940-х – початку 1960-х рр. спостерігається доволі масова втеча громадян соціалістичного сходу країни (НДР) до капіталістичного заходу (ФРН). Тоді Уряд НДР реалізує радикальне вирішення «проблеми» біженців у своїй столиці: 13-23 серпня 1961 р. 155-км огороджувальним муром Берлін поділено на дві частини… 


         Якщо на початку це були просто сітчаста огорожа й колючі дроти, то з часом до «системи» долучено такі складові: 4-м бетонні мури та протитанкові «їжаки», висотні пункти спостереження та освітлювальні установки, смуги смерті та снайперські позиції… Постало 7 КПП (контрольно-пропускних пунктів) з доволі суворим режимом переходу. Наприклад, від 1964-го лише пенсіонери НДР мали дозвіл раз на рік (!) відвідати ФРН.

         Унікальна експозиція музею Checkpoint Charlie, що упродовж 28 років (1961-1989) слугував КПП, демонструє неймовірні методи, засоби та пристрої, спрямовані на подолання Берлінського муру у східно-західному напрямку. Назву лише  найнесподіваніші та найцікавіші з них.

         Ось на третій, найвищій, полиці вагона розташувалися «пліч-о-пліч» два звичайні чемодани. Багаж не завжди перевіряється, тому… У правому боці одного та лівому другого майстерно вирізано отвори, фактично тепер за обємом це вже одна суцільна величезна валіза, що й дозволило кмітливому західному німцю сховати всередину свою тендітну східну наречену. Щасливі закохані успішно перетнули КПП…
        

         «Ізетта», автомашина часів НДР, вважалася настільки маленькою, що її спочатку не дуже й перевіряли східні прикордонники. Але цей найменший у світі автомобіль допоміг 14-м (!) громадянам НДР опинитися на омріяному Заході. Чергового втікача знайшли в його «криївці», коли він необережно поворухнувся під час паспортного контролю. Цікаво, що в Радянському Союзі виготовляли схожий транспортний засіб… для інвалідів. Поколінню 45+ легко пригадати це авто з ручним керуванням за характерним звуком від його мотоциклетного двигуна…

         Державний кордон між НДР та ФРН успішно перетинали як на повітряній кулі, так і по лінії електромереж під час жахливої негоди… Підсумок: упродовж 1961-1989 рр. майже півмільйона громадян, кожен у свій спосіб, опинилися на Заході, але лише  поблизу Берлінського муру внаслідок невдалих спроб загинуло понад 125 осіб. Варто зазначити, що жертв набагато більше, адже затриманих східних біженців не просто увязнювали, їх методично… опромінювали (!) Саме таке пояснення почув на початку 2000-х рр. від д-ра Альбрехта, який втратив у такий спосіб кількох своїх друзів та знайомих…

         Тепер повернімося до дат. Днем падіння Берлінського муру вважається 9 листопада 1989 р. Проте саме цього дня 1938 р. сталися єврейські погроми, спричинені нацистами. Тому за дату святкування обрано 3 жовтня – саме тоді 1990 р. відбулося фактичне обєднання двох ворожих частинок в одне ціле, постала єдина німецька держава…


         Довідатися більше про складний шлях німців до свого обєднання можна у відділах читальної зали та абонемента Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (вул. Шевченка, 63 – поруч зі стадіоном ім. Юрія Гагаріна):

         Рекомендована література

До 68-ї річниці Великої Перемоги : репортаж про Берлінську стіну // Шкільна бібліотека. – 2013. – № 7-8. – С. 105-116.
13 серпня 1961 р. Уряд соціалістичної Німеччини 155-км огороджувальним муром розділив Берлін на дві міські половини та ізолював три західні сектори, щоб зупинити потік біженців зі своєї країни.

Дорош Є. Мур, що розділив світ навпіл / Є.Дорош // Пенсійний курєр. – 2016. – 12 серп. – С. 11.
До 55-річчя від початку спорудження Берлінського муру (13 серпня 1961 р.) – найвідомішого символу холодної війни.

Рештки Берлінської стіни знайшли на смітнику // Голос України. – 2016. – 13 серп. – С. 5.
Про фрагменти Берлінського муру, що використовуються як перегородки для розмежування сміття на заводі Alba.

Стасенко С. «Майдан нагадав мені Німеччину чверть століття тому» / С.Стасенко // Літературна Україна. – 2014. – 12 черв. – С. 14.
Розмова з Гердом Крамбером, бардом та поетом-дисидентом, «німецьким Висоцьким», який після падіння Берлінського муру виконував для Михайла Горбачова присвячену йому пісню про Дон Кіхота, а нещодавно виступав на київському Майдані.

Шпак В. Тюремна стіна між двома світами / В. Шпак // Урядовий курєр. – 2016. – 6 серп. – С. 10.
До 55-річчя початку спорудження Берлінського муру, 13 серпня 1961 р.


Немає коментарів:

Дописати коментар