15 листопада 2018 р.

Пластикові квіти й полімерні банкноти



... можна було зрозуміти, що ділянки трави в саду були тонким шаром майстерно розфарбованого пластику, що не перешкоджав підошвам чіплятися за намагнічену поверхню корабля. Пластиковими були і квіти, і кущі, посаджені через кожні 10 ярдів, на вивороті одного з пластикових листів Грегорі побачив літери, крізь фарбу пройшла назва продовольчої фірми. Рослини були надійно причеплені до корпусу. Грегорі навіть пошмикав якусь квітку, щоб у цьому переконатися.

Джеймс Вайт. Смертоносне сміття

Камяна, бронзова, залізна, … , пластикова (!) доба… Справді, світло потрапляє до наших осель через пластикові вікна, ми споживаємо їжу з пластикового посуду, працюємо за пластиковими компютерами, пишемо пластиковими ручками, спілкуємося пластиковими телефонами …

У 2-й половині ХІХ ст. одна з американських фірм пообіцяла 10 тис. доларів (астрономічна на той час сума !) винахіднику, здатному запропонувати матеріал для виготовлення більярдних кульок, та ще й міцний, як слонова кістка. У 1869 р. змішуванням нітрату целюлози та камфори Джон Веслі Гаятт синтезує целулоїд. І хоча для більярдних кульок новий матеріал визнали непридатним, проте дотепер з целулоїду виготовляють мячі для настільного тенісу…

Ось так, майже 150 років людство вже має пластик. Як матеріал, що набуває будь-якої бажаної форми та кольору, практично не руйнується, він підкорює собі все нові й нові сфери людської діяльності. Розглянемо послідовно користь та шкоду цього надбання цивілізації.

Усі вироби з пластику позначаються трьома стрілочками (векторами), що формують трикутник. Відповідні ознаки зазначають усередині цього трикутника та під ним.

1: PET (PETE). Полі-Етилен-Терефталат. Це найпоширеніша пластмаса. Пляшки, виготовлені з нього, доволі безпечні, дешеві, міцні, крізь них легко проходить ультрафіолет. Їх легко переробити (подрібнювати, плавити). Зберігають у них воду й сік, майонез та олію, косметику… Важливо памятати: ці пляшки призначені лише для одноразового використання.

2: HDPE. Поліетилен високої щільності. З нього виготовляють пластиковий посуд, призначений для зберігання агресивних речовин: шампунів та миючих засобів, бензину та мастил… Двійку всередині трикутника можна побачити також на контейнерах (ємкостях) для продуктів харчування (заморожування), дитячих іграшках (!)

3: V. Полівінілхлорид. З нього ми отримуємо: лінолеум та меблі, віконні профілі та плівку для натяжних стель, ізоляцію для дротів та пакувальний матеріал для побутової техніки, штучну шкіру та труби, обгортки для сиру та мяса, пляшки для олії, деякі іграшки…

№ 3 є чудовим діелектриком, він не горить, саме тому усі інтернет-дроти перебувають під його надійним покровом. Знову: він токсичний, найбільш отруйний і небезпечний для здоровя серед пластмас. Справді, після 50-річного терміну експлуатації сполуки з хлором «звільняються», надзвичайно легко потрапляють у кров, чим спричиняють значні гормональні порушення й безпліддя. Переробка цього пластику також потребує великих енерговитрат.

4: LDPE. Поліетилен низької щільності. Переважно з нього виготовлені звичні нам пакети в супермаркетах. № 4 дешево виробити, але дорого переробити, ним закидані усі звалища, тонни (справжні острови) цього пластику плавають у морях та океанах…


5: PP. Поліпропілен. Це: відра й мішки для цукру, посуд для гарячих страв і контейнери для заморожування продуктів, одноразові шприці та кришки для пляшок… Цей різновид пластику дуже стійкий до зношування й порівняно безпечний для здоровя, проте його недоліком є те, що під впливом світла та кисню він швидко «старіє» й жовтіє.

Японські вчені зробили цікаве спостереження: в морі № 5 виконує роль сорбенту, тобто поглинає токсичні речовини зі свого найближчого оточення. Науковці навіть запропонували відповідний екологічний проект: виготовляти з цього пластику кульки та чистити ними моря й океани.

6: PS. Полістирол. Він тонкий і гладенький, ламається з характерним хрускотом. З нього ми отримуємо: фасувальні коробки для яєць та упаковку для йогуртів, дитячі іграшки та декоративну плитку для стелі… Перевагою № 6 є те, що він дешевий, морозостійкий, чудовий діелектрик. До недоліків слід зарахувати його низьку механічну міцність, а також той факт, що виготовлення цього пластику повязане з виробництвом фреонів – агресивних атомів кисню, які руйнують озоновий шар нашої планети.

7: OTHER. Решта. Ці пластикові вироби, що перебувають поза класифікацією, призначені для агресивних речовин: розчинників, протруювачів… № 7 вважається небезпечним: до його складу входить бісферол, здатний викликати гормональні порушення.

Отже, найбезпечнішими видами пластику слід вважати 4-й та 5-й; порівняно нейтральними – 1-й, 2-й та 6-й; найнебезпечнішими – 3-й та 7-й. Важливо уникати термічної обробки пластмас з низькою термостійкістю. Проте, краще від пластикового посуду відмовитись, якщо є така можливість. Особливо це стосується дитячого харчування та іграшок.

Цілком несподіване застосування знайшли пластику там, де цього, здавалось, найменше очікували: полімерні банкноти перебувають в обігу замість звичних паперових в таких країнах: Австралія, Бермудські острови, Вєтнам, Канада, Нова Зеландія, Румунія, Папуа Нова Гвінея.


Дослідницька група студентів Єльського університету (США) спостерігала в джунглях Еквадору гриби песталоціопсис мікроспора, які споживали пластмасу та ще й не потребували для цього кисню. Отже, незабаром слід  очікувати на цікавий екологічний проект з утилізації пластикового сміття !

Поглибити свої знання з екології можна у відділах читальної зали та абонемента Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (вул. Шевченка, 63 – поруч зі стадіоном ім. Юрія Гагаріна):

Рекомендована література

Головинская Ю. Пластиковая посуда – как не навредить здоровью / Ю.Головинская // Світ рибалки. – 2014. – № 3. – С. 73-74.

Зайцев В. Кленовый экспресс / В.Зайцев // Вокруг света. – 2017. – № 4. – С. 24.
Наведено докладний опис полімерної канадської 10-доларової банкноти.

Коноваленко В. Пластиковим пляшкам не місце на смітнику / В.Коноваленко // Сімейна газета. – 2017. – 7 груд. – С. 6.

Морейченко К. Кілька простих щоденних дій, які допоможуть урятувати екологію / К.Морейченко // Чернігівські відомості. – 2015. – 14 січ. – С. 19.
Про правила, які зроблять вагомішим ваш внесок у порятунок та збереження довкілля.

Опасны ли тефлон и пластик ? // Жизнь на пенсии. – 2016. – № 34. – С. 2.

Семенова Л. Пластикове століття / Л.Семенова // Колосок. – 2017. – № 9. – С. 36-43.
Захоплива розповідь про початок нової доби в історії людства – пластикової. Запропоновано пояснення «трикутного» маркування пластикових виробів. Наведено добірку цікавих фактів про пластик.


Як вибрати безпечний посуд // Чернігівщина: новини і оголошення. – 2015. – 6 серп. – С. 10.

Немає коментарів:

Дописати коментар