25 січня 2021 р.

Перший астронавт незалежної України : до 70-річчя від дня народження Леоніда Каденюка

 


Дивлюсь я на небо та й думку гадаю:

Чому я не сокіл, чому не літаю,

Чому мені, Боже, ти крилець не дав ?

Я б землю покинув і в небо злітав.

 

Михайло Петренко. Дивлюсь я на небо…

(улюблена пісня Леоніда Каденюка)

 

         Леонід Каденюк приходить у цей світ 28 січня 1951 р. на Буковині, у Клішківцях (найбільшому селищі Чернівецької обл.) у родині сільських вчителів. У дитинстві хлопець дивиться фільм «Повість про справжню людину», пізніше «проковтне» книгу Бориса Польового, за якою і знято стрічку. Справжня, а не вигадана письменником історія (змінено лише одну літеру прізвища головного героя) визначає всю подальшу долю Леоніда: відтепер хлопець мріє про небо…

 

         У повісті йдеться про пілота Олексія Мересьєва, якому в 1942 р. після падіння літака (поблизу Кривого Рогу) ампутовано ступні обох ніг. Спочатку Олексій (справжнє прізвище – Маресьєв) вчиться ходити у протезах, далі наважується танцювати, згодом … знову сідає за штурвал військового літака ! Другою подією, що значно посилила мрію 10-річного Леоніда, стає політ Юрія Гагаріна, першого космонавта (12 квітня 1961 р.). Відтепер хлопець думає не просто пілотувати літаки, він мріє стати космонавтом…

 

Цікаво, що в школі у хлопця нема поділу на улюблені (корисні чи «важливі») предмети: Леонід ретельно опановує математику й фізику, історію та літературу. Проте існує пріоритет: географія.   А ще хлопець грає в кількох спортивних командах: з баскетболу та волейболу, гандболу та футболу, опановує спецприйоми на секції боротьби…

 

У 1967 р. розпочинає навчання у Чернігівському вищому військовому авіаційному училищі льотчиків (ЧВВАУЛ), що в тому часі вважається найкращим на теренах СРСР. Цікава деталь: вступати до училища дозволялося з 17 років, Леоніду ж ще тільки 16… Після розмови з батьками хлопця майор Володимир Міхеєв, начальник одного з відділень училища, сприяє тому, що згідно офіційних паперів Леонід Каденюк упродовж дня «зростає» на цілий рік !

 

У 1971 р. Леонід стає дипломованим пілотом – здійснено перший крок до «космічної» мрії. Каденюк знає, що час від часу до училища прибуває комісія з відбору кандидатів до загону космонавтів. Тож Леонід не просто очікує: упродовж 5 років працює в рідному училищі пілотом-інструктором, старанно навчає молодь.

 

У 1976 р. «космічна» комісія обирає двох кандидатів з ЧВВАУЛ. Як ми тепер розуміємо, одне з прізвищ цього коротенького списку – Каденюк. Необхідно зазначити, що загальна кількість пілотів, бажаючих потрапити до загону космонавтів, становила того року декілька тисяч. Але до Зоряного містечка запрошено … 254 претенденти, ретельно відібрані комісією з усіх льотних училищ СРСР.

 

         У 2017 р. у своєму інтерв’ю Чернігівському обласному радіо «Сівер-Центр» Каденюк розповів, наскільки прискіпливо здійснювався подальший відбір. Особисто мене надзвичайно вразило випробування тридобовим (!) «утриманням» від сну. Коли організм претендента намагався вдовільнити природну потребу у відпочинку, миттєво реагував відповідний прилад, який і будив кандидата… Отже, ще за два місяці, у серпні 1976 р., список значно скорочується: в ньому тепер 9 кандидатів; а ми бачимо, у який спосіб Леоніда зараховано до цього загону радянських космонавтів…

 

         У 1977 р. Леонід потрапляє до Центру підготовки льотчиків-випробувачів, адже вважалося, що саме ця професія є найбільш наближеною до космонавта. Каденюк опановує понад 50 моделей літаків-винищувачів, зокрема, МіГ-25 та МіГ-31; відпрацьовує глісади зниження (методики заходу на посадку) космічного корабля «Буран»; вивчає кораблі «Союз» та «Союз ТМ», орбітальну станцію «Салют» та комплекс «Мир», американський транспортний корабель багаторазового використання «Space Shuttle»…

 

         У 1994 р. між Україною та США підписано угоду, згідно з якою нашій країні надається одне «місце» в часі чергового польоту на американському космічному кораблі «Колумбія». Весна 1996 р.: черговий конкурс (близько 30 кандидатів), в якому перемагає, як нам тепер відомо, 45-річний полковник Леонід Каденюк… По-справжньому міжнародним є склад космічної команди з шести осіб: чотири американці (з них – одна жінка: Калпана Чавла, вона походить з Індії), українець і японець.

 


 

Важливо усвідомлювати, що «багаж» кожного космонавта «Колумбії» надзвичайно обмежено, тому дозволяється взяти з собою на корабель лише 1.5 кг, з них 800 г для офіційних атрибутів, решта, 700 г – приватні речі. До офіційної частини у Леоніда Каденюка увійшли, зокрема, три українські прапори та «Кобзар» Шевченка, до приватної – аудіозаписи Дмитра Гнатюка, Софії Ротару, Анатолія Солов’яненка…

 

19 листопада 1997 р. Саме на цей день призначено старт «Колумбії», з космодрому, що на мисі Канаверал (штат Флорида). Леоніда проводжає дружина Віра, але її речі … упаковано: якщо старт буде трагічним (катастрофа), вона вирушить до реабілітаційного центру… Пам’ятаймо, що космос – це не лише здобутки й перемоги, але й місце підвищеної небезпеки.

 


 

Головне завдання Леоніда в космосі – наукові експерименти з рослинами (мох, ріпа, соя), що перебувають у стані невагомості. Необхідно дослідити вплив цього стану на процес зростання: у планах NASA (Космічної агенції США) передбачено направити людину на Марс, тож отримання додаткового «врожаю» певною мірою дозволить налагодити харчування «марсіан».

 

А ще Каденюк інформує науковців на Землі про той величезний позитивний психологічний вплив, який отримують усі космонавти «Колумбії» від звичайного споглядання отих зелених пагінців… Чому це важливо ? Відомо, що тривале перебування постійної групи людей в обмеженому просторі доволі часто спричиняє конфлікти. Не є винятком і команди космічних станцій, що довго працюють на орбіті. Хоча тепер вони проходять необхідну психологічну підготовку на Землі, така космічна підтримка ніколи не буде зайвою…

 

«Довкола світу за 80 днів» – звична з дитинства назва відомого роману Жуля Верна чітко окреслює час, необхідний Філеасу Фоґґу задля здійснення «оберту» довкола нашої планети. «Колумбія» потребувала на це … 90 хвилин. Отже, якщо відняти 8 год обов’язкового сну, екіпаж корабля спостерігав 10-11 сходів-заходів Сонця упродовж одного дня ! Добре відомо, що кожен схід Сонця викликає в нас асоціації про початок чергового робочого дня, відповідно, захід надає сигнал про завершення денної праці… І це лише один приклад з категорії психологічних небезпек на орбіті !

 


 

Ще зі школи в Леоніда формується стереотип про їжу на орбіті, яку необхідно «видобувати» з тюбиків. Проте у часі польоту «Колумбії» зазнає значних змін і космічна їжа, інгредієнти якої заморожені за –50 °С та повністю складаються з натуральних продуктів (без будь-яких ароматизаторів чи підсолоджувачів). Перед вживанням кожен космонавт розігріває свій індивідувальний набір, сформований ще на Землі відповідно до його побажань.

 

5 грудня 1997 р. Цього дня призначено посадку «Колумбії» на військовій базі Едвардс (штат Каліфорнія, США). Цікаво, що посадкова смуга аеродрому бази є найдовшою у світі – 12 км. Важливо: за складних погодних умов приземлення відбуватиметься на одному із запасних аеродромів (Гавайські острови, Іспанія, Сенегал, Японія). Зі 100 польотів, запроєктованих для «Колумбії», до цього часу вже понад 20 було успішно здійснено. Політ Каденюка тривав 15 днів 16 год 35 хв 1 с…

 

У січні 2003 р., коли 28-й політ «Колумбії» наближається до свого завершення, у часі приземлення (за 65 км від Землі) стається вибух: гинуть усі 7 космонавтів… У складі команди: Калпана Чавла – колега і друг Каденюка, з якою здійснили політ 1997 р. День, у який Леонід отримує цю жахливу звістку, стає найтрагічнішим за все його життя.

 

У 2009 р. виходить книга Каденюка «Місія – космос» (видання є в нашій бібліотеці). На її сторінках Леонід погоджується з думками Джона Гленна (1921–2016), першого американського космонавта, що виконав орбітальний космічний політ (20 лют. 1962 р.), та найстаршого космонавта (другий політ – у 77 р.): «Після того, що бачиш в ілюмінаторі, неможливо не повірити в Бога». Каденюк також підкреслює, як саме на орбіті по-особливому відчув, наскільки вразливою є наша планета, тому закликає усіма способами піклуватися про рідну Землю…

 

31 січня 2018 р. під час ранкової пробіжки у столичному парку Леонід Каденюк залишає наш світ… Це стається на 68-му році життя першого та єдиного українського космонавта, що увесь час ретельно підтримував свою спортивну форму, та до останньої хвилини був готовий летіти знову до зірок …

 

Довідатися більше про Леоніда Каденюка, першого та єдиного космонавта незалежної України, можна у відділах читальної зали та абонемента Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва (вул. Шевченка, 63, поруч зі стадіоном ім. Юрія Гагаріна):

 

Рекомендована література

 

Білаш М. Йому всміхнулася доля / М.Білаш // Пенсійний кур’єр. – 2017. – 15 груд. – С. 9.

Про Леоніда Каденюка – першого та єдиного громадянина України, що здійснив політ у космос 20 років тому.

 

Близнюк О. Первый гражданин Украины совершил полёт в космос / О.Близнюк // Позакласний час. – 2011. – № 3. – С. 14-15 кольор. вкл. «Дорога в космос».

Про політ першого українського космонавта Леоніда Каденюка на американському кораблі «Колумбія», що відбувся 19 листопада – 5 грудня 1997 р.

 

Ільченко В. Українські сторінки в історії космонавтики: урок астрономії / В.Ільченко // Все для вчителя. – 2013. – № 7. – С. 65-67.

 

Корженко С. «В Україні мій політ оцінили у 15 тисяч гривень» / С.Корженко, І.Удовенко, Л.Шпотенко // Газета по-українськи. – 2018. – 2 лют. – С. 27.

Життєвий шлях Героя України Леоніда Каденюка.

 

Лобановська В. 21 рік на валізах, або від космічної мрії до польоту в космос : до Всесвітнього дня авіації і космонавтики, 12 квітня / В.Лобановська // Чернігівські відомості. – 2016. – 6 квіт. – С. 6.

Розмова з Леонідом Каденюком, першим і поки що єдиним космонавтом незалежної України, випускником славетного Чернігівського ВВАУЛ (вищого військового авіаційного училища льотчиків).

 

Панасов І. Леонід Каденюк / І.Панасов. – Київ: Агенція «ІРІО», 2018. – 128 с., іл. – Серія «Видатні українці».

 

Прокопенко О. Життя заради старту / О.Прокопенко // Урядовий кур’єр. – 2017. – 12 квіт. – С. 5.

Про першого українського космонавта – Леоніда Каденюка.

 

         Теличук Г. Леонід Каденюк: «Мама привчила мене до роботи і допомогла здійснити мрію» / Г.Теличук // Голос України. – 2016. – 8 верес. – С. 12.

Запропоновано розмову з Леонідом Каденюком – першим та єдиним космонавтом незалежної України.

 

У Чернігові буде вулиця імені Леоніда Каденюка ? // Деснянська правда. – 2018. – 31 трав. – С. 2.

Про перейменування однієї з вулиць міста на честь Леоніда Каденюка – першого космонавта нашої держави.

 

Чабан Ю. Козацькі нащадки у космосі / Ю.Чабан // Шкільна бібліотека. – 2015. – № 3. – С. 52.

Годину спілкування з астрономії присвячено Леоніду Каденюку, першому космонавту незалежної України.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар